Microsoft končí 8.4.2014 oficiální rozšířenou podporu Windows XP

Windows XP je na trhu od roku 2001, což je v IT světě hoooodně dlouhá doba. Od té doby je na trhu již třetí verze operačního systému (Windows Vista, Windows 7 a Windows 8).

Nyní Microsoft ukončuje jejich podporu. Pro běžného uživatele to znamená zejména ukončení vydávání bezpečnostních aktualizací.

Znamená to zvýšení bezpečnostních rizik. Bezpečnostní aktualizace řeší chyby v samotných windows a jejich součástech, které jsou často závažného charakteru a umožňují útočníkům převzít kontrolu nad částí nebo celým operačním systémem. Ten pak mohou využít například k rozesílání nevyžádané pošty, číst data z disku (kontakty, emaily, …) nebo odposlouchávat klávesnici (elektronické bankovnictví, IM).

Co s tím?

Řešení je spousta (například nepoužívat internet), ale smysl jich dává méně, například aktualizovat na Windows 7 nebo 8.

Jak na to?

Dostačují-li stávající počítače výkonem, můžeme pouze aktualizovat operační systém – zakoupením potřebné licence a aktualizací systému v PC. Pokud jsou počítače příliš staré a nová Windows by na nich neběžela, je to vhodná příležitost k jejich obměně. Nový kancelářský počítač včetně licence Windows 7/8 Pro lze pořídit v ceně do deseti tisíc korun.

Budu rád, pokud mne s dalšími dotazy budete kontaktovat. S případným přechodem Vám rádi pomůžeme.